Yaşlanma Karşıtı (Anti-Aging) Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalı?

Yaşlanma Karşıtı (Anti-Aging) Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalı?

Söz konusu yaşlanma karşıtı bakım olduğunda en sık sorulan soru hangi yaşta antiaging ürünler kullanılmaya başlanması gerektiğidir. Bu sorunun cevabında hem kişiye özel hem de genel bir görüş vardır.

Genel kabul gören görüş anti-aging bakımlara 20 yaş öncesi başlanmaması gerektiğidir. Bunun nedeni 20 yaş öncesinde yaşlanma karşıtı ürünlerin yerine getirdiklerini zaten cildin kendisinin yapıyor olmasıdır, yani bu ürünlere ihtiyaç olmadan 20 yaş öncesi cilt zaten kendini yenileyebilir, onarabilir ve yeteri kadar koruyabilir. Yaşlanma karşıtı ürünler bu yaş öncesi bu saydığımız nedenlerden ötürü gereksiz oldukları gibi cildi soyarak tahriş edici de olabilirler. 20 yaş öncesi gerekli olan temel cilt bakım ürünleri cilt temizleyicileri, nemlendiriciler ve güneş koruyucu kremlerdir.

Cevabın kişiye özel kısmı ise 20’li yaşlardan itibaren özellikle de 25 yaş sonrasında cildin neye ihtiyacı olduğunun kişiden kişiye farklılık göstermesi dolayısıyla kullanılması gereken ürünlerin herkes için farklı olmasıdır. 30 yaşında yüzünde hiç bir kırışıklık ve leke olmayan birisi olabileceği gibi, bu yaşta cildinde belirginleşmiş çizgileri ve ton eşitsizlikleri olan birisi de olabilir. Bu nokta bu iki kişinin kullanacağı ürünler birbirinden oldukça farklı olacaktır.

20 yaş üstü iseniz ve halihazırda cildinizde yukarıda sıraladığımız yaşlılık belirtileri yoksa önleyici bakımı, eğer yaşlılık belirtileri var ise onarıcı bakımı uygulamanızı tavsiye ederiz.

cilt bakım ürünleri